Radca prawny.Czy warto skorzystać z pomocy?

0
134
Prawo
Foto: succo

Coraz powszechniejszy dostęp do internetu sprawia, że coraz więcej rzeczy chcemy robić sami. W końcu, jeżeli w internecie można znaleźć na przykład szczegółowy opis objawów danej choroby albo przepisy prawne dotyczące danej sprawy, to do czego właściwie potrzebni są nam tacy specjaliści, jak lekarz lub radca prawny.

Niestety, rzeczywistość przeważnie okazuje się znacznie bardziej skomplikowana, niż skłonni bylibyśmy sądzić, i negatywnie weryfikuje naszą nazbyt optymistyczną wiarę we własne siły. Zresztą, w realiach polskiego systemu prawnego, który należy do najbardziej skomplikowanych w Europie, tego rodzaju wiara we własną zdolność do efektywnego orientowania się w gąszczu przepisów prawnych z zasady jest czymś iluzorycznym. Dlaczego i w jakich szczególnych sytuacjach warto korzystać z usług profesjonalnego radcy prawnego? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej.

Radca prawny Tarnów
Foto: espartgraphic

Dlaczego warto korzystać z pomocy radcy prawnego?

Jak wspominano, polskie prawo należy do najbardziej skomplikowanych w skali całej Europy, a może nawet i świata. Co to oznacza z punktu widzenia tak zwanego zwykłego człowieka? Najkrócej mówiąc można stwierdzić, że każdy poszczególny przepis, każda interpretacja, o której czytamy na przykład w internecie, w rzeczywistości może być już unieważniona lub poddana daleko idącej zmianie(polski sejm co roku przyjmuje setki nowelizacji poszczególnych przepisów prawnych).

Kolejny istotny fakt to sama interpretacja przepisów prawnych. Jak wiadomo, nie są one pisane językiem potocznym. Również ich interpretacja, czyli rozumienie, znacząco różni się od sposobu interpretacji zwykłego tekstu. Umiejętność wniknięcia w język prawniczy, zrozumienia zarówno jego ducha, jak i litery, to coś co przychodzi razem z wieloletnim kształceniem w kierunku prawa a także z codzienną praktyką prawniczą. Czy więc tego chcemy, czy nie, radca prawny Tarnów jest po prostu nieporównanie bardziej kompetentny w dziedzinie czytania przepisów, niż my, nawet jeżeli mamy wrażenie, że poprawnie rozumiemy dany przepis prawny czy regulację.

Kolejny powód, dla którego warto korzystać z pomocy radcy prawnego, to specyficzność polskiego prawa. Jak wiadomo, bardzo często jest ono nie tylko niejasne, ale w niektórych miejscach nawet przeczy samo sobie. Z tego powodu, w przypadku laika poprawna interpretacja przepisów prawnych w danej sprawie bardzo często jest zadaniem po prostu niemożliwym. Najpewniej nawet sporządzenie prostego dokumentu będzie przekraczać nasze siły: taki papier musi bowiem nie tylko posiadać określoną strukturę, ale również chociażby powoływać się na podstawę prawną w postaci konkretnych, precyzyjnie wymienionych przepisów. Próby samodzielnego formułowania tego rodzaju pism przeważnie kończą się fiaskiem, co niekiedy może rodzić naprawdę nieprzyjemne konsekwencje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here